ITT Cannon, LLC CA3101E24-28SB14
CA3101E24-28SB14 picture photo
Mfg. Part Number
CA3101E24-28SB14
Brief Description
CONN RCPT 24POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3101E24-28SB14.pdf
Availability of CA3101E24-28SB14
QUANTITY
CA3101E24-28SB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3101E24-28SB14
Internal Part NumberEIS-CA3101E24-28SB14
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-28
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded, Strain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3101E24-28SB14
Related LinksCA3101E2, CA3101E24-28SB14 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3101E24-28SB14 Details Description
Related parts for CA3101E24-28SB14
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 50MA 600 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS 1MM R/A SMD AU datasheet.pdf
CONN MDR PLUG 68POS IDC 26AWG datasheet.pdf
CONN PLUG INLINE 19POS W/PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
HI STRNGTH DISC 16X1-1/4" A MED datasheet.pdf
SLAD 08/90B 3.2SN OG datasheet.pdf
RECEIVER IR REM CTRL 3V 36.7KHZ datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 825MA 220 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf