ITT Cannon, LLC CA3101E24-6SZF80
CA3101E24-6SZF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3101E24-6SZF80
Brief Description
CONN RCPT 8POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3101E24-6SZF80.pdf
Availability of CA3101E24-6SZF80
QUANTITY
CA3101E24-6SZF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3101E24-6SZF80
Internal Part NumberEIS-CA3101E24-6SZF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert24-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationZ
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3101E24-6SZF80
Related LinksCA3101E2, CA3101E24-6SZF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3101E24-6SZF80 Details Description
Related parts for CA3101E24-6SZF80
CONN HOUSING 44POS .100 POL DUAL datasheet.pdf
JUMPER-H1507TR/A3048R/H1507TR 6" datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 150A WAFER datasheet.pdf
LED MOONSTONE WM WHT 3300K TO252 datasheet.pdf
LED 7-SEG 3DIGIT RED 0.28" CA datasheet.pdf
COMBINATION ANVIL datasheet.pdf
BOTTOM PLATE FOR ALUM CHASSIS datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 100V Y5U 2220 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 2.4NH 450MA 250 MOHM datasheet.pdf