ITT Cannon, LLC CA3101E28-11S
CA3101E28-11S picture photo
Mfg. Part Number
CA3101E28-11S
Brief Description
CONN RCPT 22POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3101E28-11S.pdf
Availability of CA3101E28-11S
QUANTITY
CA3101E28-11S Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3101E28-11S
Internal Part NumberEIS-CA3101E28-11S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions22
Shell Size - Insert28-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3101E28-11S
Related LinksCA3101, CA3101E28-11S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3101E28-11S Details Description
Related parts for CA3101E28-11S
SIDACTOR BI 75V 250A DO214 datasheet.pdf
KIT MSP 430/PROGRAMMER 38PIN datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.15A 180 MOHM datasheet.pdf
CUTTER SHEARS TPRD CROSSING 5" datasheet.pdf
ENCODER KIT 2CH 512CPR 8MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
OSC VCTCXO 40.000MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf