ITT Cannon, LLC CA3101E28-12PBF80
CA3101E28-12PBF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3101E28-12PBF80
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3101E28-12PBF80.pdf
Availability of CA3101E28-12PBF80
QUANTITY
CA3101E28-12PBF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3101E28-12PBF80
Internal Part NumberEIS-CA3101E28-12PBF80
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert28-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3101E28-12PBF80
Related LinksCA3101E2, CA3101E28-12PBF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3101E28-12PBF80 Details Description
Related parts for CA3101E28-12PBF80
CAP FILM 0.012UF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CONN MINI-D 50POS RECPT datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 25V 10% 1210 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 3/8-24 UNF 1-5V datasheet.pdf
FILTER PERFORM MED W/CHOKE 8A datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 140K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf