ITT Cannon, LLC CA3101E28-12SYF80
CA3101E28-12SYF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3101E28-12SYF80
Brief Description
CONN RCPT 26POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3101E28-12SYF80.pdf
Availability of CA3101E28-12SYF80
QUANTITY
CA3101E28-12SYF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3101E28-12SYF80
Internal Part NumberEIS-CA3101E28-12SYF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert28-12
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationY
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3101E28-12SYF80
Related LinksCA3101E2, CA3101E28-12SYF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3101E28-12SYF80 Details Description
Related parts for CA3101E28-12SYF80
IC BUS SWITCH 4BIT 16QSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
FUSE 600VDC 3AB PT 16A datasheet.pdf
IC LPDDR SDRAM 2GBIT VFBGA datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 240V 12A datasheet.pdf