ITT Cannon, LLC CA3101E28-21PB03
CA3101E28-21PB03 picture photo
Mfg. Part Number
CA3101E28-21PB03
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 37POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3101E28-21PB03.pdf
Availability of CA3101E28-21PB03
QUANTITY
CA3101E28-21PB03 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3101E28-21PB03
Internal Part NumberEIS-CA3101E28-21PB03
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions37
Shell Size - Insert28-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3101E28-21PB03
Related LinksCA3101E2, CA3101E28-21PB03 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3101E28-21PB03 Details Description
Related parts for CA3101E28-21PB03
VOLTMETER 199.9MVDC LCD T/H datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 60POS BLACK datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100 OHM 0804 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS SKT datasheet.pdf
CBL TIE MNT .2"DIA .31"W BLACK datasheet.pdf
Connector Receptacle 23 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156" datasheet.pdf