ITT Cannon, LLC CA3101E28-21SBF80A176
CA3101E28-21SBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3101E28-21SBF80A176
Brief Description
CONN RCPT 37POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3101E28-21SBF80A176.pdf
Availability of CA3101E28-21SBF80A176
QUANTITY
CA3101E28-21SBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3101E28-21SBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3101E28-21SBF80A176
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Shell Size - Insert28-21
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3101E28-21SBF80A176
Related LinksCA3101E28-, CA3101E28-21SBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3101E28-21SBF80A176 Details Description
Related parts for CA3101E28-21SBF80A176
IC REG CTRLR FLYBACK PWM 28-QFN datasheet.pdf
IDC CABLE - HSR40H/AE40M/HPK40H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 70POS datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 20% 630VDC datasheet.pdf