ITT Cannon, LLC CA3101F18-1PBF80A176
CA3101F18-1PBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3101F18-1PBF80A176
Brief Description
CONN RCPT 10POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3101F18-1PBF80A176.pdf
Availability of CA3101F18-1PBF80A176
QUANTITY
CA3101F18-1PBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3101F18-1PBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3101F18-1PBF80A176
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert18-1
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3101F18-1PBF80A176
Related LinksCA3101F18-, CA3101F18-1PBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3101F18-1PBF80A176 Details Description
Related parts for CA3101F18-1PBF80A176
IC REG LDO 2.8V/3V 0.2A 6SON datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 0.689 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE RM 63NH M33 datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 1.25W DO204AL datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf