ITT Cannon, LLC CA3101R14S-1SF80
CA3101R14S-1SF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3101R14S-1SF80
Brief Description
CONN RCPT 3POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3101R14S-1SF80.pdf
Availability of CA3101R14S-1SF80
QUANTITY
CA3101R14S-1SF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3101R14S-1SF80
Internal Part NumberEIS-CA3101R14S-1SF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert14S-1
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3101R14S-1SF80
Related LinksCA3101R1, CA3101R14S-1SF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3101R14S-1SF80 Details Description
Related parts for CA3101R14S-1SF80
IDC CABLE - MKS60K/MC60G/MCS60K datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CBL RIBN 14COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
RES SMD 3.6 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 30UF 10% 370VAC QC TERM datasheet.pdf
CAP CER 13PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER SMD TIN 38POS datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 4POS SLD CUP datasheet.pdf