ITT Cannon, LLC CA3101R14S-2PF80F0
CA3101R14S-2PF80F0 picture photo
Mfg. Part Number
CA3101R14S-2PF80F0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG INLINE MNT RCPT 4POS
Datasheet Download
CA3101R14S-2PF80F0.pdf
Availability of CA3101R14S-2PF80F0
QUANTITY
CA3101R14S-2PF80F0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3101R14S-2PF80F0
Internal Part NumberEIS-CA3101R14S-2PF80F0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions4
Shell Size - Insert14S-2
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3101R14S-2PF80F0
Related LinksCA3101R14, CA3101R14S-2PF80F0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3101R14S-2PF80F0 Details Description
Related parts for CA3101R14S-2PF80F0
JUMPER-H9992TR/A3047G/X 6" datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM14H/MC14M/MDM14H datasheet.pdf
CAP MICA 62PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 1.2A 10DFN datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 165K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 874.8K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 20A 125V datasheet.pdf
CAP CER 0.30PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 30PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf