ITT Cannon, LLC CA3101R24-28SB
CA3101R24-28SB picture photo
Mfg. Part Number
CA3101R24-28SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 24POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3101R24-28SB.pdf
Availability of CA3101R24-28SB
QUANTITY
CA3101R24-28SB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3101R24-28SB
Internal Part NumberEIS-CA3101R24-28SB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-28
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3101R24-28SB
Related LinksCA3101R, CA3101R24-28SB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3101R24-28SB Details Description
Related parts for CA3101R24-28SB
HOLDER BATT COIN PC MNT 23MM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 256BGA datasheet.pdf
TOOL CABLE TY datasheet.pdf
CONN SPADE FLNG 10-12AWG #10 datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 16POS W/KEY GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 10% 2312 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
MULTI-PAIR 38COND 24AWG 500' datasheet.pdf
RES SMD 39.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER .05" 6POS SMT datasheet.pdf