ITT Cannon, LLC CA3102E12SA10PBF80-05
CA3102E12SA10PBF80-05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E12SA10PBF80-05
Brief Description
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E12SA10PBF80-05.pdf
Availability of CA3102E12SA10PBF80-05
QUANTITY
CA3102E12SA10PBF80-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E12SA10PBF80-05
Internal Part NumberEIS-CA3102E12SA10PBF80-05
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert12S-A10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E12SA10PBF80-05
Related LinksCA3102E12S, CA3102E12SA10PBF80-05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E12SA10PBF80-05 Details Description
Related parts for CA3102E12SA10PBF80-05
IC OPAMP INSTR 570KHZ 18CDIP datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 6P6C UNSHIELDED datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 8SMDIP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 10A TO220FP datasheet.pdf
IC ADC 18BIT 500K 1CH 16DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 10% 250VDC 2DIP datasheet.pdf