United Chemi-Con EMVA4R0ADA471MF80G
EMVA4R0ADA471MF80G picture photo
Mfg. Part Number
EMVA4R0ADA471MF80G
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 4V SMD
Datasheet Download
EMVA4R0ADA471MF80G.pdf
Availability of EMVA4R0ADA471MF80G
QUANTITY
EMVA4R0ADA471MF80G Order Process
Ship out your order
Specifications of EMVA4R0ADA471MF80G
Internal Part NumberEIS-EMVA4R0ADA471MF80G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package900
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating4V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current150mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMVA4R0ADA471MF80G
Related LinksEMVA4R0AD, EMVA4R0ADA471MF80G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMVA4R0ADA471MF80G Details Description
Related parts for EMVA4R0ADA471MF80G
IC 8051 MCU 32K FLASH 32LQFP datasheet.pdf
RES SMD 475K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 500PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CAP CER 150PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 976 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf