ITT Cannon, LLC CA3102E14S-13SB05
CA3102E14S-13SB05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E14S-13SB05
Brief Description
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E14S-13SB05.pdf
Availability of CA3102E14S-13SB05
QUANTITY
CA3102E14S-13SB05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E14S-13SB05
Internal Part NumberEIS-CA3102E14S-13SB05
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert14S-13
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E14S-13SB05
Related LinksCA3102E1, CA3102E14S-13SB05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E14S-13SB05 Details Description
Related parts for CA3102E14S-13SB05
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
OPT FIBER BRACKET NAT 2-PRONG datasheet.pdf
RES SMD 340K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 20MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
RES CHAS MNT 47K OHM 5% 50W datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 3W 1225 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 3.81MM R/A BK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS WALL MNT PIN datasheet.pdf