ITT Cannon, LLC CA3102E16-11SB109
CA3102E16-11SB109 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E16-11SB109
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E16-11SB109.pdf
Availability of CA3102E16-11SB109
QUANTITY
CA3102E16-11SB109 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E16-11SB109
Internal Part NumberEIS-CA3102E16-11SB109
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions2
Shell Size - Insert16-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E16-11SB109
Related LinksCA3102E1, CA3102E16-11SB109 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E16-11SB109 Details Description
Related parts for CA3102E16-11SB109
IC PLD 15NS 24DIP datasheet.pdf
OUTLET IEC-320 MOD C-13 2.8MM datasheet.pdf
CAP CER 9.5PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY PG16 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 0.039 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 53POS WALL MNT SKT datasheet.pdf