ITT Cannon, LLC CA3102E16-11SF0
CA3102E16-11SF0 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E16-11SF0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG BOX MNT RCPT 2POS
Datasheet Download
CA3102E16-11SF0.pdf
Availability of CA3102E16-11SF0
QUANTITY
CA3102E16-11SF0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E16-11SF0
Internal Part NumberEIS-CA3102E16-11SF0
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions2
Shell Size - Insert16-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeSolder Cup
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E16-11SF0
Related LinksCA3102E, CA3102E16-11SF0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E16-11SF0 Details Description
Related parts for CA3102E16-11SF0
CONN PLUG 24POS CMC FREE HANGING datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 190MA SOT-23 datasheet.pdf
CONN RECEPT 26POS 2MM datasheet.pdf
IC PWR MANAGEMENT DUAL 14WSON datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
CONN RCPT BTB 100POS DL VERT SMD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG BLUE 1000' datasheet.pdf
RES 15K OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY M25 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
FIXED IND 11NH 400MA 400 MOHM datasheet.pdf