ITT Cannon, LLC CA3102E16-9P
CA3102E16-9P picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E16-9P
Brief Description
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E16-9P.pdf
Availability of CA3102E16-9P
QUANTITY
CA3102E16-9P Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E16-9P
Internal Part NumberEIS-CA3102E16-9P
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert16-9
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E16-9P
Related LinksCA3102, CA3102E16-9P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E16-9P Details Description
Related parts for CA3102E16-9P
IC OFFLINE SWIT UVLO HV TO220 datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
DSUB DE QUICK/DIS ROUND datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 13POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 7.4PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CABLE CONVERTER 2' datasheet.pdf
INSERTER datasheet.pdf
TV 37C 37#22D SKT J/N RECP datasheet.pdf
CAP 33 UF 20% 16 V datasheet.pdf