ITT Cannon, LLC CA3102E16S-8PA206F80
CA3102E16S-8PA206F80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E16S-8PA206F80
Brief Description
CONN RCPT 5 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E16S-8PA206F80.pdf
Availability of CA3102E16S-8PA206F80
QUANTITY
CA3102E16S-8PA206F80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E16S-8PA206F80
Internal Part NumberEIS-CA3102E16S-8PA206F80
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size - Insert16S-8
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E16S-8PA206F80
Related LinksCA3102E16S, CA3102E16S-8PA206F80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E16S-8PA206F80 Details Description
Related parts for CA3102E16S-8PA206F80
CONN D-SUB HOUSING PLUG 25POS datasheet.pdf
RES SMD 324K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
LED CBI 5MM YLW LC DUAL BLK datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 4.42 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf