ITT Cannon, LLC CA3102E16SA20PF80A176
CA3102E16SA20PF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E16SA20PF80A176
Brief Description
CONN RCPT 7 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E16SA20PF80A176.pdf
Availability of CA3102E16SA20PF80A176
QUANTITY
CA3102E16SA20PF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E16SA20PF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3102E16SA20PF80A176
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions7
Shell Size - Insert16S-A20
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E16SA20PF80A176
Related LinksCA3102E16S, CA3102E16SA20PF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E16SA20PF80A176 Details Description
Related parts for CA3102E16SA20PF80A176
IC MULTIPLEXER 16X1 28CDIP datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 LOWPWR 8SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ/5V 0.6A 20TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 100MA 2.5 OHM datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 7.15K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 25V 20% 1507 datasheet.pdf
RES 200K OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
GREEN METAL, MUSHROOM datasheet.pdf
27000UF 16V 25,4X50 datasheet.pdf