ITT Cannon, LLC CA3102E18-10PA206F80F0
CA3102E18-10PA206F80F0 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E18-10PA206F80F0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG BOX MNT RCPT 4POS
Datasheet Download
CA3102E18-10PA206F80F0.pdf
Availability of CA3102E18-10PA206F80F0
QUANTITY
CA3102E18-10PA206F80F0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E18-10PA206F80F0
Internal Part NumberEIS-CA3102E18-10PA206F80F0
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions4
Shell Size - Insert18-10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E18-10PA206F80F0
Related LinksCA3102E18-1, CA3102E18-10PA206F80F0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E18-10PA206F80F0 Details Description
Related parts for CA3102E18-10PA206F80F0
IC MUX DUAL ANLG CMOS 2CH 16QSOP datasheet.pdf
IC DAC 14BIT 125MSPS 28-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
RES SMD 4.42K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 4V 20% 2312 datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 18POS 5A datasheet.pdf
RES 180 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 2SMD datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTING datasheet.pdf
INSULATING WASHER RM 14 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V datasheet.pdf