ITT Cannon, LLC CA3102E18-10PXBF80
CA3102E18-10PXBF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E18-10PXBF80
Brief Description
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E18-10PXBF80.pdf
Availability of CA3102E18-10PXBF80
QUANTITY
CA3102E18-10PXBF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E18-10PXBF80
Internal Part NumberEIS-CA3102E18-10PXBF80
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert18-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E18-10PXBF80
Related LinksCA3102E18, CA3102E18-10PXBF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E18-10PXBF80 Details Description
Related parts for CA3102E18-10PXBF80
RES SMD 0.1 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC 2.5V PWR SUPPLY MON 16-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 200KHZ RRO 12DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X5R 1210 datasheet.pdf
MOD FORK ASSY 15P SOLDER SN datasheet.pdf
ANALOG INPUT TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 330 OHM 14DIP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
LASER DIODE datasheet.pdf
RES 18 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 37POS PIN datasheet.pdf