ITT Cannon, LLC CA3102E18-10SB05
CA3102E18-10SB05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E18-10SB05
Brief Description
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E18-10SB05.pdf
Availability of CA3102E18-10SB05
QUANTITY
CA3102E18-10SB05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E18-10SB05
Internal Part NumberEIS-CA3102E18-10SB05
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert18-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E18-10SB05
Related LinksCA3102E1, CA3102E18-10SB05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E18-10SB05 Details Description
Related parts for CA3102E18-10SB05
IC OP AMP DUAL 125MHZ 8-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 80MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 0.01% 1/10W datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 GRN/RED/X datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 1/4W 0805 WIDE datasheet.pdf
CAP CER 10UF 50V Y5V RADIAL datasheet.pdf
REPLACEMENT BLADES datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 38000UF 20% 10V FLATPCK datasheet.pdf