ITT Cannon, LLC CA3102E18-11PXB
CA3102E18-11PXB picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E18-11PXB
Brief Description
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E18-11PXB.pdf
Availability of CA3102E18-11PXB
QUANTITY
CA3102E18-11PXB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E18-11PXB
Internal Part NumberEIS-CA3102E18-11PXB
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E18-11PXB
Related LinksCA3102E, CA3102E18-11PXB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E18-11PXB Details Description
Related parts for CA3102E18-11PXB
RELAY SOFTSTART 480V 25A AC OUT datasheet.pdf
FUSE INDUST 1A 400V CLASS AM datasheet.pdf
IC REG BUCK/LINEAR SYNC 20WQFN datasheet.pdf
RES 1.74 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PWM 8SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 500MW SOD80 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM datasheet.pdf
CAP FILM 6UF 5% 1200VDC RADIAL datasheet.pdf