ITT Cannon, LLC CA3102E18-11SYBF80
CA3102E18-11SYBF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E18-11SYBF80
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E18-11SYBF80.pdf
Availability of CA3102E18-11SYBF80
QUANTITY
CA3102E18-11SYBF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E18-11SYBF80
Internal Part NumberEIS-CA3102E18-11SYBF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions5
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E18-11SYBF80
Related LinksCA3102E18, CA3102E18-11SYBF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E18-11SYBF80 Details Description
Related parts for CA3102E18-11SYBF80
VARISTOR 351V 200A 2-SMD J-LEAD datasheet.pdf
PROTECTIVE GUARD FOR LB SER RECT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP 12POS 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES 412 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED RED 2SMD R/A datasheet.pdf
CONN CFAST CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28UQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
SMZ POSI-LOCK CBL PLG datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf