ITT Cannon, LLC CA3102E18-19SB01
CA3102E18-19SB01 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E18-19SB01
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E18-19SB01.pdf
Availability of CA3102E18-19SB01
QUANTITY
CA3102E18-19SB01 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E18-19SB01
Internal Part NumberEIS-CA3102E18-19SB01
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert18-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E18-19SB01
Related LinksCA3102E1, CA3102E18-19SB01 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E18-19SB01 Details Description
Related parts for CA3102E18-19SB01
IC SRAM 32KBIT 45NS 52PLCC datasheet.pdf
RES SMD 42.2 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 6.34 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 595MA 550 MOHM TH datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
EMITTER UV 395NM 1A SMD datasheet.pdf