ITT Cannon, LLC CA3102E18-5PBA176
CA3102E18-5PBA176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E18-5PBA176
Brief Description
CONN RCPT 3POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
CA3102E18-5PBA176.pdf
Availability of CA3102E18-5PBA176
QUANTITY
CA3102E18-5PBA176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E18-5PBA176
Internal Part NumberEIS-CA3102E18-5PBA176
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert18-5
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E18-5PBA176
Related LinksCA3102E1, CA3102E18-5PBA176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E18-5PBA176 Details Description
Related parts for CA3102E18-5PBA176
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8MSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 660MA 820 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLAN 200POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.8A 93 MOHM TH datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMAJ datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 283MA 2.5 OHM SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf