ITT Cannon, LLC CA3102E18-8PBF80A176
CA3102E18-8PBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E18-8PBF80A176
Brief Description
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E18-8PBF80A176.pdf
Availability of CA3102E18-8PBF80A176
QUANTITY
CA3102E18-8PBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E18-8PBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3102E18-8PBF80A176
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions8
Shell Size - Insert18-8
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E18-8PBF80A176
Related LinksCA3102E18-, CA3102E18-8PBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E18-8PBF80A176 Details Description
Related parts for CA3102E18-8PBF80A176
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 34POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 400V 1A TO92 datasheet.pdf
FIXED IND 12MH 64MA 36 OHM TH datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 6A QC TERM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO220AA datasheet.pdf
Crystal 32.0000MHz 50ppm 18pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf