ITT Cannon, LLC CA3102E18-8SB01
CA3102E18-8SB01 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E18-8SB01
Brief Description
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E18-8SB01.pdf
Availability of CA3102E18-8SB01
QUANTITY
CA3102E18-8SB01 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E18-8SB01
Internal Part NumberEIS-CA3102E18-8SB01
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert18-8
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E18-8SB01
Related LinksCA3102E, CA3102E18-8SB01 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E18-8SB01 Details Description
Related parts for CA3102E18-8SB01
RES SMD 49.9KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 4K 8SOIC datasheet.pdf
IC DECODER DUAL BIN 1-4 20-PLCC datasheet.pdf
CAP CER 680PF 150V 1111 datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5POS 15MM datasheet.pdf
RES 2.5K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
MINI C 16 POS MALE R/A ROW A+C datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 2.1A 426 MOHM TH datasheet.pdf