Fox Electronics FXO-HC738-15.36
FXO-HC738-15.36 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC738-15.36
Brief Description
OSCILLATOR XO 15.36MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC738-15.36.pdf
Availability of FXO-HC738-15.36
QUANTITY
FXO-HC738-15.36 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC738-15.36
Internal Part NumberEIS-FXO-HC738-15.36
TypeXO (Standard)
Frequency15.36MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)32mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC738-15.36
Related LinksFXO-HC7, FXO-HC738-15.36 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC738-15.36 Details Description
Related parts for FXO-HC738-15.36
DC/DC CONVERTER 0.69-3.6V 36W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SOLDER BATH 80W 24V datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR MCP7381 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 5.00MM IDC datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
METAL CONTENT 15.35"L 50LB BLU datasheet.pdf
IC MMIC IQ MIXER 24SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf