ITT Cannon, LLC CA3102E20-14SZBF80A176
CA3102E20-14SZBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E20-14SZBF80A176
Brief Description
CONN RCPT 5POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
CA3102E20-14SZBF80A176.pdf
Availability of CA3102E20-14SZBF80A176
QUANTITY
CA3102E20-14SZBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E20-14SZBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3102E20-14SZBF80A176
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions5
Shell Size - Insert20-14
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating41A, 74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E20-14SZBF80A176
Related LinksCA3102E20-1, CA3102E20-14SZBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E20-14SZBF80A176 Details Description
Related parts for CA3102E20-14SZBF80A176
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 16QSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
MULTI-PAIR 24COND 20AWG 500' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN RECEPT 41POS 1MM SMD TIN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
CTV 55C 55#22D SKT RECP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf