ITT Cannon, LLC CA3102E20-15SZB109
CA3102E20-15SZB109 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E20-15SZB109
Brief Description
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E20-15SZB109.pdf
Availability of CA3102E20-15SZB109
QUANTITY
CA3102E20-15SZB109 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E20-15SZB109
Internal Part NumberEIS-CA3102E20-15SZB109
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions7
Shell Size - Insert20-15
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E20-15SZB109
Related LinksCA3102E20, CA3102E20-15SZB109 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E20-15SZB109 Details Description
Related parts for CA3102E20-15SZB109
CONN HEADER 10POS VERT GOLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 5DSBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
XFRMR CURR SENSE 2.0MH 1:100 SMD datasheet.pdf
RES 15.0K OHM 1/2W 0.05% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.1% 0.3W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .156" datasheet.pdf