ITT Cannon, LLC CA3102E20-16SBF80A176-05
CA3102E20-16SBF80A176-05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E20-16SBF80A176-05
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 9POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E20-16SBF80A176-05.pdf
Availability of CA3102E20-16SBF80A176-05
QUANTITY
CA3102E20-16SBF80A176-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E20-16SBF80A176-05
Internal Part NumberEIS-CA3102E20-16SBF80A176-05
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions9
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E20-16SBF80A176-05
Related LinksCA3102E20-16, CA3102E20-16SBF80A176-05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E20-16SBF80A176-05 Details Description
Related parts for CA3102E20-16SBF80A176-05
IC OPAMP GP 350KHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
IC I.CODE SLI-S PLLMC datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
FUSE FAST ACT MIDGET .750A 600V datasheet.pdf
LICENSE PCI EXP X1 RC LITE ECP3 datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 51 TYPEA 41POS datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH SMT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf