ITT Cannon, LLC CA3102E20-18PXBF80-05
CA3102E20-18PXBF80-05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E20-18PXBF80-05
Brief Description
CONN RCPT 9 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E20-18PXBF80-05.pdf
Availability of CA3102E20-18PXBF80-05
QUANTITY
CA3102E20-18PXBF80-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E20-18PXBF80-05
Internal Part NumberEIS-CA3102E20-18PXBF80-05
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions9
Shell Size - Insert20-18
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E20-18PXBF80-05
Related LinksCA3102E20-, CA3102E20-18PXBF80-05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E20-18PXBF80-05 Details Description
Related parts for CA3102E20-18PXBF80-05
IDC CABLE - MDM26T/MC26G/X datasheet.pdf
IC RF AMP GEN-PURP 4-MICROX datasheet.pdf
CAP CER 18PF 500V NP0 1210 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
LED 7-SEG 2DIGIT YLW LC 0.30" CA datasheet.pdf
RES 4.87K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 300W datasheet.pdf
2G DDR3L SDRAM 1.35V X8 667MHZ I datasheet.pdf