ITT Cannon, LLC CA3102E20-19SB
CA3102E20-19SB picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E20-19SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E20-19SB.pdf
Availability of CA3102E20-19SB
QUANTITY
CA3102E20-19SB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E20-19SB
Internal Part NumberEIS-CA3102E20-19SB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert20-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E20-19SB
Related LinksCA3102E, CA3102E20-19SB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E20-19SB Details Description
Related parts for CA3102E20-19SB
CONN EDGECARD .125 R/A 100POS datasheet.pdf
RES SMD 4.3M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 10POS 1MM PCB datasheet.pdf
RES SMD 0.33 OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf
CONN TRIAX PLUG STR SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 245 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf