ITT Cannon, LLC CA3102E20-19SB109
CA3102E20-19SB109 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E20-19SB109
Brief Description
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E20-19SB109.pdf
Availability of CA3102E20-19SB109
QUANTITY
CA3102E20-19SB109 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E20-19SB109
Internal Part NumberEIS-CA3102E20-19SB109
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert20-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E20-19SB109
Related LinksCA3102E2, CA3102E20-19SB109 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E20-19SB109 Details Description
Related parts for CA3102E20-19SB109
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
FILTER POWER LINE 50A 300/520V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 48V datasheet.pdf
IC AMP VIDEO TRIPLE 16-DFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
RES 820 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS T/H R/A datasheet.pdf
RES 21.1K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf