ITT Cannon, LLC CA3102E20-22SXBF80A176
CA3102E20-22SXBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E20-22SXBF80A176
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 6POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
CA3102E20-22SXBF80A176.pdf
Availability of CA3102E20-22SXBF80A176
QUANTITY
CA3102E20-22SXBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E20-22SXBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3102E20-22SXBF80A176
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A, 74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E20-22SXBF80A176
Related LinksCA3102E20-2, CA3102E20-22SXBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E20-22SXBF80A176 Details Description
Related parts for CA3102E20-22SXBF80A176
DIODE MODULE 2.5KV 1100A B-43 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Elevated Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 200V 10% 2DIP datasheet.pdf
Connector Socket 57 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC XO 30.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 550MA 540 MOHM datasheet.pdf