ITT Cannon, LLC CA3102E20-22SYBF80A176
CA3102E20-22SYBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E20-22SYBF80A176
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 6POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
CA3102E20-22SYBF80A176.pdf
Availability of CA3102E20-22SYBF80A176
QUANTITY
CA3102E20-22SYBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E20-22SYBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3102E20-22SYBF80A176
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A, 74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E20-22SYBF80A176
Related LinksCA3102E20-2, CA3102E20-22SYBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E20-22SYBF80A176 Details Description
Related parts for CA3102E20-22SYBF80A176
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:8 1.5GHZ 32MLF datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 61POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
ROUTER WIRELESS DUAL CDMA datasheet.pdf
RES 4.17K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 470K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
VINYL INSL BRZED SEAM RING TONGU datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 18POS GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE datasheet.pdf