ITT Cannon, LLC CA3102E20-23PF80
CA3102E20-23PF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E20-23PF80
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E20-23PF80.pdf
Availability of CA3102E20-23PF80
QUANTITY
CA3102E20-23PF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E20-23PF80
Internal Part NumberEIS-CA3102E20-23PF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions2
Shell Size - Insert20-23
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E20-23PF80
Related LinksCA3102E2, CA3102E20-23PF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E20-23PF80 Details Description
Related parts for CA3102E20-23PF80
CONN EDGECARD 56POS .156 WW datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC D-TYPE LATCH QD DIFF 16SOIC datasheet.pdf
INDICATOR 110V 22MM FLUSH BLUE datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24V +/-3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTOR SMT CHIPLED datasheet.pdf
FIXED IND 3.9NH 400MA 300 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 80MA 8.75 OHM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1A AXIAL datasheet.pdf