ITT Cannon, LLC CA3102E20-24SB05
CA3102E20-24SB05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E20-24SB05
Brief Description
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E20-24SB05.pdf
Availability of CA3102E20-24SB05
QUANTITY
CA3102E20-24SB05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E20-24SB05
Internal Part NumberEIS-CA3102E20-24SB05
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert20-24
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E20-24SB05
Related LinksCA3102E2, CA3102E20-24SB05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E20-24SB05 Details Description
Related parts for CA3102E20-24SB05
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 100V datasheet.pdf
RES 12K OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 24COND 0.039 MULTI 300' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE STR SGL-END FMALE 2POS 3' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES 158K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SCZ 3.81/02/180G SN BK BX datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 0.1W CST3 datasheet.pdf
Connector Header 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf