ITT Cannon, LLC CA3102E20-25SBF80A176
CA3102E20-25SBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E20-25SBF80A176
Brief Description
CONN RCPT 13 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E20-25SBF80A176.pdf
Availability of CA3102E20-25SBF80A176
QUANTITY
CA3102E20-25SBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E20-25SBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3102E20-25SBF80A176
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions13
Shell Size - Insert20-25
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E20-25SBF80A176
Related LinksCA3102E20-, CA3102E20-25SBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E20-25SBF80A176 Details Description
Related parts for CA3102E20-25SBF80A176
RES SMD 365 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HD ARRAY 143POS MALE GOLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 15V OUT 1330MA 20W datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY RTAN TIN 14POS datasheet.pdf
RES 706K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
OSC MEMS 156.25MHZ SMD datasheet.pdf