ITT Cannon, LLC CA3102E20-27PA176
CA3102E20-27PA176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E20-27PA176
Brief Description
CONN RCPT 14 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E20-27PA176.pdf
Availability of CA3102E20-27PA176
QUANTITY
CA3102E20-27PA176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E20-27PA176
Internal Part NumberEIS-CA3102E20-27PA176
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions14
Shell Size - Insert20-27
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E20-27PA176
Related LinksCA3102E2, CA3102E20-27PA176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E20-27PA176 Details Description
Related parts for CA3102E20-27PA176
IC FPGA 172 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CLAMP TIE 18LB WR BLK 4.6" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100X.200 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC CTLR DDR DUAL OUTPUT 18-DFN datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 11.6VC 1.5KE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS 5.08MM datasheet.pdf
VARISTOR 940V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
RES 200K OHM 1.5W 2% AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 1.8K OHM 1% 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf