ITT Cannon, LLC CA3102E20-27SXB111A176
CA3102E20-27SXB111A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E20-27SXB111A176
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 14 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E20-27SXB111A176.pdf
Availability of CA3102E20-27SXB111A176
QUANTITY
CA3102E20-27SXB111A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E20-27SXB111A176
Internal Part NumberEIS-CA3102E20-27SXB111A176
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions14
Shell Size - Insert20-27
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange; Through Hole
TerminationSolder
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E20-27SXB111A176
Related LinksCA3102E20-2, CA3102E20-27SXB111A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E20-27SXB111A176 Details Description
Related parts for CA3102E20-27SXB111A176
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM MED CHOKE 3A datasheet.pdf
CONN PLUG 60POS .5MM VERT SMD datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 GREEN/X/GREEN datasheet.pdf
CAP CER 68PF 3KV U2M RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 102MM datasheet.pdf
CAP ALUM 1400UF 75V SCREW datasheet.pdf