ITT Cannon, LLC CA3102E20-27SXF80
CA3102E20-27SXF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E20-27SXF80
Brief Description
CONN RCPT 14POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E20-27SXF80.pdf
Availability of CA3102E20-27SXF80
QUANTITY
CA3102E20-27SXF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E20-27SXF80
Internal Part NumberEIS-CA3102E20-27SXF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions14
Shell Size - Insert20-27
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationX
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E20-27SXF80
Related LinksCA3102E2, CA3102E20-27SXF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E20-27SXF80 Details Description
Related parts for CA3102E20-27SXF80
IC DAC 8BIT 5-15V IN MONO 20PLCC datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 12POS R/A DUAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 0.45A 8SOIC datasheet.pdf
IC TXRX RS232 5V 28-SOIC datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P2C VERT UNSHLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
VARISTOR 5.5V 30A 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:1 167MHZ 16TSSOP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
1900UF 20V 30X55.5 105C AXI datasheet.pdf