Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FT3R01
RMCF0603FT3R01 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FT3R01
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.01 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FT3R01.pdf
Availability of RMCF0603FT3R01
QUANTITY
RMCF0603FT3R01 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FT3R01
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FT3R01
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.01
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603FT3R01
Related LinksRMCF060, RMCF0603FT3R01 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603FT3R01 Details Description
Related parts for RMCF0603FT3R01
SOLDERING IRON 40 WATT W/ETA TIP datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN BARRIER BLOCK COVER 4POS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 96W datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-DHVQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf