ITT Cannon, LLC CA3102E20-29PB04
CA3102E20-29PB04 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E20-29PB04
Brief Description
CONN RCPT 17 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E20-29PB04.pdf
Availability of CA3102E20-29PB04
QUANTITY
CA3102E20-29PB04 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E20-29PB04
Internal Part NumberEIS-CA3102E20-29PB04
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions17
Shell Size - Insert20-29
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E20-29PB04
Related LinksCA3102E2, CA3102E20-29PB04 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E20-29PB04 Details Description
Related parts for CA3102E20-29PB04
JUMPER-H1506TR/A2015A/H1504TR 4" datasheet.pdf
WIRE DUCT SLOTTED 3.0X2.0" datasheet.pdf
CONN HOUSING 10POS .050 RED datasheet.pdf
FUSE 1100A 690V 3GKN/50 AR UC datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 20"L X 24"W datasheet.pdf
RES 33.6K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
M2000 SIG HDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
VARISTOR 670V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf