ITT Cannon, LLC CA3102E20-29SBF80A176
CA3102E20-29SBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E20-29SBF80A176
Brief Description
CONN RCPT 17 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E20-29SBF80A176.pdf
Availability of CA3102E20-29SBF80A176
QUANTITY
CA3102E20-29SBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E20-29SBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3102E20-29SBF80A176
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions17
Shell Size - Insert20-29
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E20-29SBF80A176
Related LinksCA3102E20-, CA3102E20-29SBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E20-29SBF80A176 Details Description
Related parts for CA3102E20-29SBF80A176
Crystal 32.7680kHz 20ppm 12.5pF 50 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SOJ, 1.79mm pitch datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 3W DO15 datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.15W SMD datasheet.pdf
OPTOISO 5KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
BLT 5.08/09/180LR SN BK datasheet.pdf
SR BTS PCCS N 10 ASY CV 75510-CN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 50V 0.5A SOT23 datasheet.pdf