ITT Cannon, LLC CA3102E20-29SF80F0
CA3102E20-29SF80F0 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E20-29SF80F0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG BOX MNT RCPT 17POS
Datasheet Download
CA3102E20-29SF80F0.pdf
Availability of CA3102E20-29SF80F0
QUANTITY
CA3102E20-29SF80F0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E20-29SF80F0
Internal Part NumberEIS-CA3102E20-29SF80F0
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions17
Shell Size - Insert20-29
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E20-29SF80F0
Related LinksCA3102E20, CA3102E20-29SF80F0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E20-29SF80F0 Details Description
Related parts for CA3102E20-29SF80F0
IC BUFF DVR LOW V N-INV 20TSSOP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 150MW SOT523 datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADR INVRTD 160POS STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 350MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MODULE XFRMR datasheet.pdf
CAP CER 470PF 250VAC RADIAL datasheet.pdf