ITT Cannon, LLC CA3102E20-29SWB04
CA3102E20-29SWB04 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E20-29SWB04
Brief Description
CONN RCPT 17 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E20-29SWB04.pdf
Availability of CA3102E20-29SWB04
QUANTITY
CA3102E20-29SWB04 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E20-29SWB04
Internal Part NumberEIS-CA3102E20-29SWB04
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions17
Shell Size - Insert20-29
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E20-29SWB04
Related LinksCA3102E2, CA3102E20-29SWB04 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E20-29SWB04 Details Description
Related parts for CA3102E20-29SWB04
CONN RECEPT 5POS 26AWG MTA156 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS R/A 5MM datasheet.pdf
CARD READER datasheet.pdf
CONN HDR/SCKT .8MM 80POS SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 16QFN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST-NO 21A 14V datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CABLE PNL MNT 4POS SKT-WIRE .5M datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3500K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 4.2A 8SOIC datasheet.pdf
IDC BOX HEADER 0.079 24 POS datasheet.pdf