ITT Cannon, LLC CA3102E20-33SBF80A176-05
CA3102E20-33SBF80A176-05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E20-33SBF80A176-05
Brief Description
CONN RCPT 11 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E20-33SBF80A176-05.pdf
Availability of CA3102E20-33SBF80A176-05
QUANTITY
CA3102E20-33SBF80A176-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E20-33SBF80A176-05
Internal Part NumberEIS-CA3102E20-33SBF80A176-05
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert20-33
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E20-33SBF80A176-05
Related LinksCA3102E20-33, CA3102E20-33SBF80A176-05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E20-33SBF80A176-05 Details Description
Related parts for CA3102E20-33SBF80A176-05
IC EEPROM 512KBIT 10MHZ 8LAP datasheet.pdf
OSC XO 19.44MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 52POS DUAL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 35V 10% 3015 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 127 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CAP CER 4.8PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.3A 5SOT23 datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf