ITT Cannon, LLC CA3102E20-4PF80A176
CA3102E20-4PF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E20-4PF80A176
Brief Description
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E20-4PF80A176.pdf
Availability of CA3102E20-4PF80A176
QUANTITY
CA3102E20-4PF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E20-4PF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3102E20-4PF80A176
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert20-4
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating41A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E20-4PF80A176
Related LinksCA3102E20, CA3102E20-4PF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E20-4PF80A176 Details Description
Related parts for CA3102E20-4PF80A176
IGBT 600V 28A 100W TO247AC datasheet.pdf
FIXED IND 3.3MH 80MA 11 OHM SMD datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD W/AMP 24-SOIC datasheet.pdf
CONN SPRING 26POS DUAL .315 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 12.4 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PROTECTOR SGL BIDIRECTIONAL LF datasheet.pdf
TERM BLOCK SPRING 3.50MM 9POS datasheet.pdf